ŚW. JÓZEF SEBASTIAN PELCZAR

Św. Bp Józef Sebastian Pelczar jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wraz z naszymi Siostrami zapraszamy w piątek, 19 stycznia,  na godz. 18.00 na okolicznościowe nabożeństwo i uroczystą Mszę św. o godz. 18.30. Po Mszy św. ucałowanie relikwii.

  TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJN

„,Prawica Twoja wsławiła się mocą” – pod tym hasłem będzie przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tydzień ten odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia.

  JASEŁKOWY KONCERT KOLĘD

  Niedziela, 21 stycznia, od godz. 17.00 

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ Z UDZIAŁEM:

                        - chóru TOTUUS TUUS

                        - zespołu dziecięcego MIRIAMKI

                        - akompaniującego na organach KAROLA KASAK

                        - oraz SIÓSTR SERCANEK

 KOLĘDOWANIE I OPŁATEK PARAFIALNY

W niedzielę, 28 stycznia, po Mszy św. o godz. 16.00, zapraszamy na spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym kolędowaniem. W tym roku kolędować będziemy z grupą „Oratorio". Bardzo gorąco zapraszamy wszystkich Parafian.

WIZYTA DUSZPASTERSKA

    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia kapłani udają się do Rodzin w ramach wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą. We wspólnocie rodzinnej przewodniczą modlitwie, udzielają Bożego błogosławieństwa, a przez spotkanie i rozmowę pragną umacniać w codziennych problemach życia swoich parafian. Termin kolędy można uzgadniać osobiście z księżmi z naszej parafii: ks. Pawłem, ks. Marcinem i ks. Bogdanem w zakrystii lub biurze parafialnym.

SPOTKANIE PRZYGOTOWUJĄCE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę 20 stycznia 2018 r., o godz. 17.00 w sali katechetycznej. Obecność obowiązkowa.

I KOMUNIA ŚW. i KOMUNIA ŚW. ROCZNICOWA

  SPOTKANIE RODZICÓW I DZIECI Z KOMUNII ŚW. ROCZNICOWEJ

odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia, po Mszy św. o godz. 11.00.

 

SPOTKANIE RODZICÓW I DZIECI PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ
DO I KOMUNII ŚW.

odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia, po Mszy św. o godz. 14.00

WTORKI DLA ZAKOCHANYCH - KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

Rozpocznie się we wtorek, 6 lutego 2018 r., o godz. 20.00 w krypcie. Kurs będzie prowadzony w języku polskim i francuskim. Daty kolejnych spotkań: 13 lutego; 6, 13, 20 marca; 3 kwietnia i na zakończenie kursu dzień skupienia, 7 kwietnia w Parafii.

MARCHE POUR LA VIE – MARSZ DLA ŻYCIA              

Manifestacja wspierana od wielu lat przez Ojca św. i biskupów odbędzie się 21 stycznia w Paryżu. Spotkanie o godz. 14.30 przy Porte Dauphine.

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

2 - 13 KWIETNIA 2018

Polska Misja Katolicka we Francji zaprasza Rodaków na Pielgrzymkę do Ojczyzny Pana Jezusa.

      Wylot izraelskimi liniami EL AL z lotniska Roissy Charles de Gaulle  2 kwietnia 2018 r. o godz. 14.45, powrót  w piątek 13 kwietnia  o godz. 18.25. 

Program Pielgrzymki przewiduje nawiedzenie miejsc świętych Starego i Nowego Testamentu, zwłaszcza związanych z życiem i działalnością Pana Jezusa, Matki Bożej i Apostołów: Jerozolima, Betlejem, Nazaret, Kafarnaum, Góra Tabor, Kana Galilejska, Jezioro Galilejskie, Morze Martwe (z kąpielą), Ein Karem, Góra Błogosławieństw, Qumran.

Koszt Pielgrzymki wynosi: 1350 € (w tym: przeloty, hotele, transfery, wstępy, trzy posiłki dziennie i ubezpieczenie).

Wiele osób pytało o możliwość wyjazdu wtedy do Jordanii, by zwiedzić jedyny na świecie zabytek „Petra” i „Górę Nebo”, gdzie Mojżesz zakończył swoje życie. Nie jest to wykluczone, ale warunkiem jest zebranie przynajmniej 40 osób. Wtedy bowiem koszty Pielgrzymki z wyjazdem do Jordanii mogą zmieścić się w kwocie 1650 €, należy bowiem uwzględnić: wizy jordańskiej (75$), wstęp do Petry (80$) oraz nocleg w Jordanii z posiłkami i transfery.

Zgłoszenie udziału w Pielgrzymce proszę przesłać listownie na adres: Ks. Krystian Gawron, 11, rue Jules Guesde 92130 Issy-les-Moulineaux. Zgłoszenie można przesłać także e-mailem na adres: sempol.paris@gmail.com.

Przy zgłoszeniu należy:

1. - załączyć fotokopię paszportu,

2. - przesłać czek 500 € wpisowego,

3. - podać adres: pocztowy, telefoniczny i e-mail. Czek należy wypisać na: „Aumônerie Polonaise” z dopiskiem na odwrocie: „Pielgrzymka do Ziemi Świętej”.

Proszę zaznaczyć osobistą opcję: A. - „Ziemia Święta” bądź B. - „+ Jordania”.

    Zgłoszenia na Pielgrzymkę do niedzieli 21- stycznia 2018.  Wtedy zdecydujemy czy wybrać opcją A. czy opcję B.

Pielgrzymkę prowadzi:

ks. dr Krystian Gawron, wicerektor PMK.

 PIELGRZYMKA POLAKÓW DO LOURDES

Polska Misja Katolicka we Francji organizuje od 9 do 12 maja 2018 r., 143. Pielgrzymkę Polaków do Lourdes. Zapisy oraz szczegółowe informacje w biurze PMK tel. 0155353223 oraz biurze parafialnym, tel. 0155353225.

PROPOZYCJE  SKLEPIKU PARAFIALNEGO

W sprzedaży: CD kolędy, bajki i malowanki dla dzieci na Boże Narodzenie.

Do nabycia również: kalendarze różne, Ewangelia na każdy dzień 2018, „Miłujcie się”, „Różaniec”, dla dzieci „Promyczek dobra”, „Anioł Stróż” i „Mały Gość Niedzielny”. Modlitewniki, pamiątki i wiele innych ciekawych artykułów religijnych. 

Zapraszamy do nabycia Wody z Lourdes. Można ją zabrać do Polski i ofiarować bliskim, osobom chorym.

PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA DOROSŁYCH

W soboty, o godz. 15.00, biurze parafialnym, odbywają się  spotkania przygotowujące do sakramentu bierzmowania dla dorosłych. Zapraszamy osoby powyżej 18 roku życia, które nie przystąpiły jeszcze do tego sakramentu.

 ZAPISY DO CHÓRU PARAFIALNEGO

Chór parafialny „Gaude Mater Polonia” zaprasza chętnych do śpiewu wielogłosowego. Wymagane jest : zamiłowanie do muzyki, regularne przychodzenie na próby, chęć rozwijania swoich umiejętności i pogłębiania religijności. Znajomość nut nie jest wymagana. Próby w każdy piątek o godz. 20 tej.

KATECHEZA W NASZEJ PARAFII

 Drodzy Rodzice, zachęcamy do zaangażowania się w sprawę katechezy w roku szkolnym 2017/2018. Księża, Siostry Zakonne oraz Zespół Katechetyczny Polskiej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu chcą żywo uczestniczyć w trosce o wszechstronny rozwój Waszych dzieci.

             Aby objąć katechizacją wszystkich uczniów, organizujemy przy naszym polskim kościele w Paryżu, katechizację na wszystkich poziomach nauczania, w:

·     środy – katecheza od godz. 15.00, po katechezie nauka śpiewu i języka polskiego;

·  soboty – katecheza od godz. 10.00, po katechezie nauka śpiewu 

Szczególnie zapraszamy dzieci z III klas, które w tym roku szkolnym przystąpiły do I Komunii św. Serdecznie prosimy Rodziców tych dzieci, by zapisały swoje dziecko na katechezę przy naszej parafii lub w Szkole Polskiej.

Formularze zapisu można pobrać w zakrystii oraz w biurze parafialnym. Przy zapisie należy dołączyć zdjęcie dziecka oraz dokument zaświadczający o ubezpieczeniu na rok szkolny 2017/2018. Przy wypełnianiu dokumentu prosimy zaznaczyć, w który dzień dziecko będzie uczęszczało na katechezę.

Msza święta z błogosławieństwem tornistrów odbędzie się 17 września (niedziela) o godz. 14.00.

Pierwsza katecheza w naszej parafii odbędzie się:

20 września (środa) godz. 15.00

23 września (sobota) godz. 10.00

 PRZYGOTOWANIE DO CHRZTU, KOMUNII ŚW. I BIERZMOWANIA DLA OSÓB DOROSŁYCH

Zapisy w zakrystii i biurze parafialnym. Po utworzeniu się grupy zostaną podane terminy.

CHRZEST DZIECI W WIEKU SZKOLNYM

Dzieci w wieku szkolnym, czyli od 4 do 17 roku życia, które nie przyjęły jeszcze sakramentu Chrztu św. można zapisywać na przygotowanie do tego sakramentu w biurze parafialnym.

KALENDARZE GŁOSU KATOLICKIEGO

Można nabyć przy wyjściu z kościoła, najnowszy, dwujęzyczny kalendarz na rok 2018, który tematyką nawiązuje do 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Cena 4,5 €.

 KURSY JEZYKA FRANCUSKIEGO DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W sali katechetycznej przy naszej parafii

DLA PRAWDZIWYCH POCZĄTKUJĄCYCH

 KURS 3 RAZY W TYGODNIU

od środy 24 stycznia 2018, godz. 20.30 do 23 marca 2018.  

Lekcje w poniedziałki, środy i piątki,  20.30-22.00.

Opłata za cały kurs 100 E 

dla tych, którzy już uczyli się języka

KURS 2 RAZY W TYGODNIU

od czwartku 25 stycznia 2018, godz. 20.30 do 22 marca 2018.

Lekcje we wtorki i czwartki  20.30-22.00.

Opłata za cały kurs 90 E

Następne kursy w  kwietniu 2018 (kursy 3 lub 2 razy w tygodniu) i lipcu 2018 (kurs miesięczny przyspieszony).

Informacje 01 42 71 65 31.

Zapisy przed  lekcją w sali  katechetycznej

KURS JĘZYKA POLSKIEGO

LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO  dla doroslych, na poziomie początkującym, organizowane są  w każdy czwartek  o godz. 18.00, w Parafii NMP,  263 bis, rue  Saint-Honoré , 75001 Paryż. Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane. Tel.: 06 69 67 38 58
 
COURS DE LA LANGUE POLONAISE, pour les adultes, niveau débutant, est organisé  le jeudi à 18h00, au 263 bis, rue Saint-Honoré, 75001 Paris. Nous invitons cordialement toutes les personnes intéressées. Tel. : 06 69 67 38 58
KURS JEZYKA ANGIELSKIEGO dla poczatkujacych w kazdy piatek o godzinie 18-ej.

NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO DLA DZIECI - ROK SZKOLNY 2017/2018

Dzieci mogą uczyć się języka polskiego w szkołach francuskich w ramach systemu Education Nationale. Lekcje odbywają się w 2 szkołach w Paryżu: środa i sobota – Paryż 4; środa rano Paryż 1 (koło Parafii polskiej). Lekcje prowadzone są dla poziomów od CE1 do Terminale (włącznie z przygotowaniem z j. polskiego w ramach matury francuskiej). Program nauczania przystosowany jest dla dzieci, które na stałe mieszkają we Francji. Dzieci mogą się uczyć polskiego jako drugiego języka lub ulepszać swoje umiejętności. Kontakt: joanna.zulauf@gmail.com

SKLEPIK PARAFIALNY, DEWOCJONALIA, KSIĄŻKI, PRASA

ZAPRASZAMY DO SKLEPIKU PARAFIALNEGO

W sprzedaży:

-  kartki świąteczne, palmy, baranki wielkanocne – 3,50 euro, pisanki;

-  świece – paschaliki na Liturgię Światła.

-  czasopisma religijne – „Miłujcie się”, „Promyczek dobra”, inne;

-  filmy – „Pasja”, kasety z nagraniami „Gorzkich Żalów”;

-  zaproszenia na I Komunię św.;

-  serwetki do dekoracji stołu na Uroczystość I-Komunii oraz serwetki z Barankiem paschalnym na stół wielkanocny;

-  książeczki, modlitewniki - różne – także z dużą czcionką dla osób starszych;

-  i wiele innych ciekawych dewocjonaliów i propozycji na pamiątki i prezenty;

- książki: A. Szustak „Plaster miodu”; A. Szustak „Jeszcze 5 minutek”; M. Kindziuk „Cuda Jerzego”; P. Brosio „Medjugorie Cud”; Św. Augustyn „Wyznania”; M. R. Carothers „Moc uwielbienia”; M. Kindziuk „Matka Papieża” – poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej; Bł. A. K. Emmerich „Tajemnice czasów ostatecznych”; Ks. J. Gaweł „ Św. Małgorzata Maria i kult Serca Jezusowego”; M. Pabis „Cuda świętej Rity” – patronki w sprawach najtrudniejszych.

 - modlitewniki, greckie ikony, pamiątki i wiele innych ciekawych artykułów religijnych.

 

Sklepik otwarty jest w każdą niedzielę od godz. 9.00 do godz. 17.30. 

W sierpniu sklepik jest zamknięty!

„Wejdź nawet przez dach”

WIECZORY UWIELBIENIA

 

Może zdziwi kogoś tytuł lub afisz zapraszający na wieczory chwały i Msze święte o uzdrowienie, jaki może znaleźć w gablocie przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny („Concorde”) w Paryżu. Tytuł został zainspirowany tekstem Ewangelii wg św. Marka 2, 1-12. W tej perykopie ewangelicznej widzimy niecodzienną scenę, kiedy to przed nauczającego Jezusa zostaje na linach opuszczony sparaliżowany człowiek. Ci, którzy przynieśli do Jezusa cierpiącego człowieka, musieli zdecydować się na nietuzinkowy gest, wnieśli chorego na dach domu, w którym właśnie przebywał Pan Jezus, rozmontowali dach i opuścili przyjaciela tuż przed Jezusem. Nie możemy odmówić im kreatywności. Weszli przez dach do serca Bożego. To co uczynił Jezus, gdy zobaczył ich wyczyn, zaowocowało uzdrowieniem duszy sparaliżowanego człowieka – czyli odpuszczeniem jego grzechów. Jednak na tym się nie zakończyło, Chrystus publicznie, spektakularnie uzdrowił również i ciało paralityka, który wielbiąc Boga poszedł, a może nawet pobiegł do swojego domu.

Stad właśnie pochodzi nazwa wieczorów uwielbienia, które w Parafii na Concordzie istnieją już od niespełna dwóch lat, a powstały dzięki współpracy księży i osób świeckich m.in. ks. Piotra Wróblewskiego, Anny Polaczek i Jerzego Kobla. Od grudnia ubiegłego roku zdecydowaliśmy się wznowić propozycje wieczorów chwały i zmienić nieco ich program. Przygotowaliśmy edycje 7 wieczorów uwielbieniowych od grudnia 2016 r. do czerwca 2017 r. Wieczory rozpoczynają się zawsze o godz. 19.00 modlitwą i śpiewem. Centralną częścią jest zawsze Msza święta, która jest szczytem chrześcijańskiej modlitwy. Po Eucharystii jest adoracja Pana Jezusa i uroczyste błogosławieństwo wszystkich zebranych. Spotkanie kończymy radosnym śpiewem. 

Warto odnieść się w kilku słowach do pomysłu Mszy o uzdrowienie jak również do samej formy wieczorów uwielbienia. Jak napisał o. Remigiusz Recław SJ w artykule „Czy msze o uzdrowienie są w ogóle potrzebne?”: „Każda msza święta jest modlitwą o uzdrowienie, ale nie zawsze modlimy się o nie z wiarą. Dlatego potrzebujemy szczególnych Eucharystii w takiej intencji. Tak samo jest w innych przypadkach. Każda msza święta jest modlitwą za rodziny i małżeństwa, ale potrzebne nam są szczególne Eucharystie, kiedy zamówimy intencję za nasze małżeństwo albo naszą rodzinę. Podobnie każda msza święta jest modlitwą za zmarłych, ale potrzebujemy niekiedy szczególnej modlitwy za naszych zmarłych z rodziny. Wtedy taką Eucharystię inaczej przeżywamy, modlimy się z większą wiarą, dzieje się w nas coś ważnego”.

Możemy zadawać sobie pytanie, w jakim celu podczas tych wieczorów używamy specjalnego oświetlenia, nagłośnienia, przygotowujemy dekoracje, dlaczego jest duża grupa śpiewających i muzycznych, po co przygotowujemy scenki teatralne? Forma wieczorów jakie proponujemy jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka – „wstań z kanapy”. To znaczy, że wieczory chwały są również miejscem ewangelizacji. Zapraszamy na nie osoby, które z wielu względów przestały praktykować.  Jednocześnie to wszystko co możemy zobaczyć i usłyszeć podczas tych spotkań jest  efektem współpracy wielu utalentowanych ludzi, którzy w rożny sposób odkrywają działanie Boga w ich życiu i chcą się tymi doświadczeniami dzielić z innymi.

Tematy, które poruszamy podczas kolejnych wieczorów posiadają logiczną całość, którą nazywamy kerygmatem. Kerygmat to najważniejsze, najbardziej podstawowe informacje na temat naszej wiary, czyli:

1.         Miłość Boża

2.         Grzech

3.         Zbawienie w Jezusie Chrystusie

4.         Wiara i nawrócenie

5.         Duch Święty

6.         Matka Boża

7.         Wspólnota Kościoła

Jak można to zauważyć, każde spotkanie ma odrębną dekorację, kolor, śpiewy, teksty.  Wszystkie pomysły rodzą się w sercach wielu zaangażowanych ludzi, którzy regularnie od grudnia 2016 r. spotykają się w Krypcie parafii na Concordzie. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 20.00. Podczas tych spotkań dopracowywane są kwestie techniczne związane z kolejnymi wieczorami chwały, jednak nie to stanowi główny punkt programu, jest nim wspólna modlitwa i dzielenie się słowem Bożym.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wieczory uwielbienia, które odbędą się : 23 kwietnia, 14 maja i 11 czerwca 2017 r. Przychodząc na wieczór uwielbieniowy przynieś swoją intencje, może przynieś w swoim sercu intencje kogoś bliskiego i tak jak owi kreatywni ludzie, którzy rozebrali dach, aby opuścić przez niego swojego przyjaciela, tak Ty zrób wszystko, aby zanieść Bogu potrzeby swoich bliskich.

Na czas Świat Wielkanocnych, życzę Wszystkim świeżej, bożej kreatywności, która jest darem Ducha Świętego i wypływa z miłości do Boga i drugiego człowieka.

ks. Paweł Witkowski

BIURO PARAFIALNE CZYNNE

 

Poniedziałek   9.00 - 12.30;    nieczynne

Wtorek            9.00 - 12.30;   15.00 - 17.00

Środa               9.00 - 12.30,   nieczynne

Czwartek        9.00 - 12.30;   15.00 - 17.00

Piątek              9.00 - 12.30;   15.00 - 17.00

Sobota             tylko na umówione spotkanie

 

Z księżmi można umówić się telefonicznie na spotkanie,

tel. do biura 01 55 35 32 25

MSZE ŚWIĘTE

MSZE ŚW. SĄ SPRAWOWANE:

NIEDZIELA:

godz. 8.00, 9.30, 11.00, 14.00,16.00, 19.30

godz. 14.00 - dla dzieci (wrzesień - czerwiec)

W miesiącach wakacyjnych (lipiec - sierpień) Mszy św. o 14.00 nie ma.

godz. 19.30 - dla młodzieży (wrzesień - czerwiec)

 

DZIEŃ POWSZEDNI:

godz.  8.00  i  18.30

Codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30 do 18.25.

W czasie adoracji możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.